گزارش کنگره بین المللی اربعین، روز دوم

گزارش کنگره بین المللی اربعین، روز اول
۱۴۰۱/۰۶/۱۹
گزارش کنگره بین المللی اربعین، روز سوم
۱۴۰۱/۰۶/۱۹

پنجشنبه هفدهم شهریورماه 1401، به وقت حسین ع:

شرح فعالیت های زیر ساختی _فرهنگی موکب حضرت فاطمه الزهرا ع :
1 .فعال شدن سیستم صوتی در اقامتگاه خواهران ، برادران و محوطه بزرگ موکب حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیه
۲ .راه اندازی غرفه یادمان شهدای جبهه مقاومت
۳ .تدوین و تکثیر برگه های کمک آموزشی مورد نیاز غرفه کودک
۴ .ضبط برنامه مع الصالحین در حوزه تجربه نگاری خبرگان از حجت الاسلام دکتر مهکام
۵ .برگزاری جلسه هماهنگی اجرایی بین کمیته فرهنگی موکب و کمیته مشاوره روانشناسی موکب
۶ .روایتگری خادمان حسینی در برنامه “به وقت حسین ” با مصاحبه از آقای حسین هاشمی
۷ .برگزاری اولین حلقه معرفتی زیست حسینی با محوریت حجت الاسلام ابراهیم عباسی
۸ .جلسه هماهنگی تیم اجرایی برادران و خواهران در راستای تحقق برنامه ریزی های فرهنگی موکب
۹ .فعالسازی مهد بازی کودکان زائر و خادم حسینی
1۰ .برگزاری جلسات هماهنگی تیم های اجرایی مع الصالحین و مع الشاهدین
11 .ارائه گزارش پیشرفت برنامه ها و اخذ رهنمود از مسئول محترم فرهنگی موکب
1۲ .جلسه هماهنگی و اجرای طراحی محیطی موکب بر اساس فرهنگ حسینی
1۳ .جلسه با مسئول گروه تعزیه خوانی و تهیه ی گزارش از فعّالیت های ایشان
1۴ .آغاز فعالیت گروه مشاوره خواهران موکب
1۵ .انجام مصاحبه در میان مردم توسط خواهرانِ گروه فرهنگی موکب و همزمان پخش هدایایی در میان کودکان زوار و کودکان محلی

 

نسل حسینی؛ حسینیه ی کودک
در روز اول حسینیه ی کودک، فعالیت ها و آموزش ها در زمینه ی سفر در قالب کاروان (بهترین سفر دنیا) در بخش های زیر ارائه شد:
1 -ورزش ۲ -معرفی و آشنایی با یکدیگر ۳-آشنایی با وسایل نقلیه ۴ -آشنایی با روش های سفر در زمان گذشته ۵ -آشنایی با سفر در زمان حال ۶ -آشنایی با سفر اربعین پایِ پیاده (ثواب زیارت اربعین، تبلیغ سفر اربعین) ۷ -کاردستی کشتی نجات امام حسین ع ۸ -همخوانی سرود سلام فرمانده ۹ – برگزاری ایستگاه صلواتی کودکان 1۰ -نماد پیاده روی اربعین به صورت لِی لِی (پرش) با قدم های رنگی 11-رسیدن به حرم امام حسین ع 1۲ -تمرین شعر سلام بر حسین ع 1۳ -درست کردن سربند با شابلون و رنگ انگشتی 1۴ -باد کردن بادکنک بدون دخالت دست 1۵ -دادن هدیه یادگاری از حسینیه کودک موکب حضرت فاطمه زهرا ع 1۶ -عبور کودکان از زیر قرآن هنگام خروج از حسینیه کودک

 

شرح فعالیت های گروه تعزیه خوانی
نمایش مذهبی روایت عشق از گروه فرهنگی _ هنری خاک به کارگردانی آقای رضا تقی نژاد روایتی است از واقعه ی کربلا که در چهار شب با موضوعات متفاوت توسط خواهران و برادران به اجرا در می آید.
شب اول: ورود کاروان و شهادت حضرت علی اکبر ع و حضرت قاسم ع
شب دوم: شهادت حضرت عباس علیه السلام
شب سوم: شهادت امام حسین علیه السلام
شب چهارم: شهادت حضرت رقیّه سلام الله علیها و برگشت به مدینه

لازم به ذکر است که این گروه به لطف امام حسین علیه السلام به مدت ۵ تا ۶ سال است که به مناسبت اربعین در جادّه ی نجف تا کربلا در مواقف مختلف به اجرای تعزیه می پردازد.

خرده روایت های زائران اربعینی، زائران و زیست حسینی

خانم زهرا احسانی از مشهد: با آن که در شهر زیارتی مشهد زندگی می کنیم، شاید تا به حال برای یک ساعت هم توفیق نداشتم که به سمت حرم امام رضا علیه السلام پیاده بروم، امّا سفر زیارتی اربعین متفاوت است. با آن که اصلاً فکرش را نمی کردم که تحمّل شرایط سخت این سفر را داشته باشم، ولی این جا که آمدم، با دیدن این جمعیت کثیر و همبستگی، همدلی
و عدم منیّت آن ها احساس توصیف ناپذیری پیدا کردم. این فداکاری، ایثار و گذشت مردم در قبال یکدیگر و حرکت جهادی آن ها روی انسان تأثیر می گذارد و حال و هوایش به زندگی وارد می شود. به عقیده ی من مدیریت فضای حاکم بر اربعین را خود امام حسین علیه السلام و امام زمان عج الله تعالی هستند که جلو می برند. این همه جمعیت و امکانات فراوانی که برای زیست چند روز آن ها اعمّ از آب و غذا و… مورد نیاز است، فقط به عنایت امام است که تأمین می شود. من کسی نیستم که برای امام حسین کاری انجام دهم ولی سعی می کنم از همین فداکاری و ایثار مردم الگو بگیرم و این گونه زندگی کنم.

محمد مهدی نیک منش 1۹ ساله: دومین بار است که به زیارت اربعین می آیم. این جا عشق و حال خودش را دارد. سختی هایی که مردم در خانه می گویند، وقتی می آیید این جا تازه می فهمید چه خبر است. راه پیمایی ِ زیارت فوق العاده است. این جنگ ها و اختلافاتی که میان مسلمانان می اندازند جواب نمی دهد. 1۰ تا 1۵ ساله بودم که تنها آمدم. اولش خیلی به جهت سنّ و سالم ترسیدم ولی با توسّل به امام حسین علیه السلام آمدم و فهمیدم چه قدر فوق العاده است. این را باجرأت می گویم هر چیزی از امام حسین علیه اسلام خواستم به من داده اند. معتقدم صِرف هیئتی بودن کافی نیست، باید حسینی بود و زیست حسینی داشت. اگر بخواهم دعایی کنم و از امام حسین چیزی بخواهم، ظهور آقا امام زماان عج است و فکر می کنم ایشان هم از ما می خواهند که سرباز گمنام امام زمان باشیم.

برادر زائر: قبلاً سال ۹۸ مشرّف شدیم به کربلا برای زیارت اربعین و اتّفاقاً دوره ای بود که بحث اغتشاشات در عراق کمی سنگین شده بود و شهرها را بسته بودند. یعنی وارد خاک عراق شده بودیم و دیگر نمی توانستیم وارد شهری بشویم. ورودی شهر نجف بسته بود. شهرهای دیگر از جمله کاظمین و سامرا هم بسته بودند و مجبور بودیم که به شهر کربلا برویم؛ رفتیم کربلا و از اتوبوس که پیاده شدیم، در آن فضای ملتهب مردم بد نگاه می کردند. خیلی استرس داشتیم و یک شهری رفته بودیم که مردم با چوب و چماق آمده بودند پیاده روی و تظاهرات انجام می دادند. این ترس ها بر ما غالب بود و نمی دانستیم چه کار کنیم. این جا بود که به صورت معجزه آسایی یک نفر با جوانی آمد دنبال ما که بیایید منازل ما برای استراحت و سکونت؛ ما هم که سی و چند نفر بودیم، خیلی خوشحال شدیم و با توکّل بر خدا رفتیم به سمت منزل ایشان که با پدرش زندگی می کرد و واقعاً به صورت خیلی عجیب، بسیار سنگین از ما پذیرایی کردند. طوری که حتّی مثلاً فضای خصوصی و حریم خصوصی خودشان را برای استراحت در اختیار ما گذاشته بودند. با این که تازه ازدواج کرده بودند و نوعروس بودند، حتّی اتاق خوابشان را برای استراحت خانم ها اختصاص داده بودند! خلاصه خیلی چیز عجیبی بود برای ما که آن ها با آن مسائلی که پیش آمده بود ولیکن این چنین پذیرایی می کنند و به زوار امام حسین علیه السلام می رسند و این نیست مگر به خاطر حسّی و حالی که در کل فضای اربعین حاکم است که همه هر چه که دارند، در طبق اخلاص وسط می گذارند که همه استفاده کنند و بهره مند شوند. مردم با هم ندار می شوند، یک کاسه می شوند و این از خصوصیات این مسیر است که با عنایت امام حسین علیه السلام ایجاد شده و اصلاً در دوره ظهور باید این اتّفاق بیفتد. یعنی اشخاصی در دوره ظهور می توانند در کنار یکدیگر تعامق داشته باشند که این دوره را بتوانند درک کنند. یعنی این نداری را با هم داشته باشند، این که دارایی و جیب شان جدا نباشد و هر چیزی که دارند برای هم دیگر بیاورند وسط و استفاده کنند.

خادمان و زیست حسینی
فاطمه کلاته از تهران (خادم گروه مستند ساز): یکی از لذت های این سفر بچه های عراقی هستند که خالصانه خدمت می کنند، دوست دارم آن ها را می بینم و همان لحظه دعا می کنم که در نسلم چنین افرادی از محبان و شیعیان اهل بیت علیهم السّلام باشند.

برای اطلاع بیشتر از آن چه در اربعین در گذر است می توانید در مسیرهای زیر ما را دنبال کنید

اینستاگرام اصحاب

اصحاب در بله

اصحاب در تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فارسی