گزارش کنگره بین المللی اربعین، روز ششم

گزارش کنگره بین المللی اربعین، روز پنجم
۱۴۰۱/۰۶/۲۷
گزارش کنگره بین المللی اربعین، روز هفتم
۱۴۰۱/۰۶/۲۷

دوشنبه مورخ بیست و یکم شهریورماه 1401 به وقت حسین ع

شرح فعالیت های زیر ساختی _فرهنگی موکب حضرت فاطمه الزهرا «علیها السلام» :
1-مصاحبه تجربه نگاری مع الصالحین با خانم قنبری مربی حسینیه کودک
2-مصاحبه تجربه نگاری مع الصالحین با دکتر علوی مهر مفسر قرآن و مدیر گروه تفسیر جامعه المصطفی
3-مصاحبه تجربه نگاری مع الصالحین با شیخ جعفر مرادی متخصص آسیای میانه و فرقه شناسی و مسئول بین الملل ستاد علمی معرفتی اربعین
4-برگزاری نمایشگاه لبیک یا حسین (ع)
5-مصاحبه مع الشاهدین با حجه الاسلام دکتر منصوری مسئول مؤسسه فطرت
6-مصاحبه تجربه نگاری مع الصالحین با خانم دکتر شهاتی استاد دانشکده دندانپزشکی تهران
7-مصاحبه تجربه نگاری مع الصالحین با حجه الاسلام غروی استاد عرصه تمدنی
8-برگزاری کارگاه امام مهربان در حسینیه کودک
9-مصاحبه به وقت حسین (ع) با زائران و خادمان حسینی

نسل حسینی ، حسینیه کودک :
کارگاه امام مهربان:
کارگاه امام مهربان با بیانِ داستان هایی با محوریت مهربانیِ امام آغاز و در ادامه به فعّالیت های زیر پرداخته شد:
1-ساخت پیکسل نمدی
2-برگزاری ایستگاه صلواتی
3-خمیر بازی با محوریت زیست حسینی (ساخت کشتی نجات، یا حسین، یا علی، ذوالجناح)
4-کلاژ مشک آب با درب شیشه آب معدنی
5-نقاشی با موضوع لبیک یاحسین، لبیک یامهدی
6-مدیحه سرایی
#زیست_حسینی
#نسل ‌_حسینی
#آدرس اینستاگرامA

برگزاری نمایشگاه لبیک یا حسین (ع:)
نمایشگاه لبیک یاحسین(ع) با 75قطعه تصویر درابعاد 7۰×5۰با موضوع حادثه کربلا و اربعین؛ محتوای غنی را با استفاده ازطراحی زیبا،گویا و بهره برداری از منابع روایی، تاریخی و احادیث امام حسین علی علیه السلام و سخنان امام خامنه ای فرصتی را برای زائرین فراهم کرد تا بتوان درکمترین زمان بیشترین معارف دینی را مورد استفاده قرار دهند. نمایشگاه لبیک یا حسین(ع) ماحصل تلاش تیم چهارنفره ای است که بمدت 5۰ ساعت نفر روز تهیه و تولید گردید. این نمایش گاه در ضلع  غربی حسینیه برادران و بخشهایی ازآن دربخش اسکان خواهران درموکب حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها برای علاقمندان برپا می باشد.

زائران و زیست حسینی:
خانم خادم الخمسه از مشهد (لیسانس نرم افزار) :
به لطف خدا سفر دوم است که برای زیارت اربعین مشرّف می شوم و با وجود سختی هایی که دارد ولیکن این سفر را مشابه سفر حج که مانند رؤیایی است تکرارناپذیر، می دانم و به امید حال معنویِ خوبی که به انسان دست می دهد و به نیّت تأثیرگذاری بر پسر کوچکم آمدم. در مسیر مشّایه و جادّه ی نجف تا کربلا، اخلاص و فداکاری مردم که برای خدا در راه ابا عبداللّه الحسین «علیه السّلام» به یکدیگر خدمت می کنند، از جمله صحنه های تأثیرگذاری است که به آدمی یاد می دهد هر خدمتی که می کنیم، خالص برای خدا باشد و دیگر اثرش این است که ارادت انسان را به ائمّه معصومین «علیهم السّلام» بیش از پیش می کند. فقط و فقط کار خداوند و نظر ائمّه است که این جمعیت کثیر و امکاناتِ فراوانِ در اختیار آن ها، در این ایّام جریان دارند و گویا زمین کربلا وسعت پیدا می کند. به نظرم این جمع بزرگ شیعیان که متمرکز در این سرزمین جمع می شود، یک اتّحاد خوبی را ایجاد می کند که با همه ی سختی ها و مشقت ها می آیند و ان شاء اللّه زمینه ساز ظهور می شود.و امّا صحبت پایانی اینکه اگر کسی خودش نمی آید، ولی دیگران را منصرف نکند که خیلی اشتباه است، چرا که افرادی که می آیند، تأثیرات شگرفی از این فضا می گیرند و انسان می بیند کارهای بزرگی را در پی اش انجام می دهند در نسبت به افرادی که فقط نشسته اند و هیچ قدمی برنمی دارند!

مع الشاهدین:
مصاحبه با حجّة الاسلام دکتر منصوری مسئول مؤسسه فطرت:
معنای تحوّل برای پرداختن به سطوح تحوّل فردی و اجتماعی، باید ابتدا تحوّل را معنی کرد؛ تحوّل یعنی تغییر حال توسعه یافته که با دوام باشد، نه موقتی و زودگذر.برای ورود به بحث، از دو مثال، در دو سطح فردی و اجتماعی استفاده می کنیم.
در ساحت تحوّل فردی:
یکی از رزمندگان می گفت: در منطقه ی فکّه جنوبی وقتی عملیات «والفجر مقدماتی» لو رفته بود و دستور عقب نشینی صادر شد، در همین حین، نوجوانی به زمین خورد؛ من هم بالای سرش ایستادم و به این فکر بودم که باید بروم یا بمانم؛ که ناخودآگاه نشستم و گفتم آیا کمکت کنم؟ گفت: دکمه های پیراهنم را باز کن و به روی سینه ام با خون خودم بنویس اللّه اکبر، خمینی رهبر. این واقعه را در دوران دبستان، یکی از رزمندگان که به مدرسه ما آمده بود برای ما گفت و از همان روز، من به شدت تأثیر گرفتم و با آن درگیر شدم.سؤال این جاست که این نگاه و ایمان را این بسیجی 15ساله از چه طریقی کسب کرده است؟ چه طور متحوّل شده که این چنین تحوّلی در افراد دیگر ایجاد می کند؟
در ساحت اجتماعی :
یکی از شهدایی که در مسیر تحوّل فردی و اجتماعی پیشگام، بسیار تأثیرگذار و پرتلاش بود، شهید سیّد جمال الدّین اسدآبادی است؛ رهبر معظّم انقلاب درباره ی او فرمودند: سیّد جمال الدّین اسدآبادی، پدر بیداری نوین است.او از سر دغدغه و تغییر احوال ممالک اسلامی، سفرهای بسیاری کرد؛ به همین لحاظ ایشان ازدواج نکرد؛ او اکثر حرکت های اصلاحی و روش نو فکری در ممالک اسلامی مانند مصر، پاکستان، سوریه، ایران و… را پایه گذاری کرد.


اربعین، فرصتی برای حرکت و تحوّل :
اربعین، بستر و فرصتی برای تحوّل فردی و اجتماعی و امّت سازی است؛ مانند راهیان نور، اردوهای جهادی، هیئات مذهبی و اعتکاف که حول محور انسان کام و حرکت به سوی اوست.
اربعین، فرصتی برای شبیه شدن:
اربعین، فرصتی برای شبیه شدن است، برای رشد و بروز استعدادهای انسان، تا از این طریق، شخص به کار گرفته شود.
ملزومات تحوّل
1-شجاعت
تحوّل، نیازمند شجاعت و خطر کردن است؛ آن هم در دو ساحت شجاعت در تصمیم گیریو شجاعت در تصمیم سازی؛ و این دو در نهایت به تاریخ سازیمی انجامد. برای ظهور و بروز شجاعت، باید تردیدها برطرف شود که لازمه ی آن، شکوفا شدن عقلانیت تام و تمام در فرد و امّت است.
2-ابتلاء و ابتلاء پذیری
گاهی خداوند برای نورانی کردن عق و ایجاد شجاعت در قلب و رفع تردیدها، از مبتلاء کردن فرد و یا امّت استفاده می کند. چرا خداوند ابتلاء را قرار داد؟ برای رفع ضعف و در مقاب، توانمندسازی و رشد شخص یا امّت.ابتلائات دو گونه اند: یکی ابتلائات خودساز، دیگری ابتلائات خداسازابتلائات خودساز، یعنی ابتلائاتی که بازتاب افعال شخص است. مثل ابتلای حضرت آدم و اخراج از بهشت و ابتلای حضرت یعقوب در امتحان و فِراق از یوسف…و امّا ابتلائات خداساز، یعنی خدا برای رشد شخص و امّت، آنان را مبتلا می سازد.شایان ذکر است که اهل بیت «علیهم السّلام» ابتلای فردی نداشتند و ابتلائاتشان «امت محور» است.ابتلاء، روح و قلب را صیقل داده و ناخالصی های آن را برطرف کرده و آن را نورانی می کند و ظرفیت عقل را افزایش می دهد؛ لذا داشتن روحیه ی ابتلاءپذیری در اسلام یک ارزش است و مؤمنین برای داشتن این روحیه، تشویق و تعلیم می شوند؛ چون نور تعقّ و اندیشه و تفکّر را بیشتر می کند.اگر شخص تن به ابتلائات الهی ندهد و تربیت نشود و در مقابل، راحت طلبی را برگزیند، دچار اشرافیت شده و در ظلمت باقی می ماند و به همین دلی نمی تواند تصمیم صحیحی بگیرد؛ در کربلا مثال هایی در این راستا وجود دارد: در سپاه عمر بن سعد لعین، ما شاهد فردی هستیم که به عمر سعد لعین می گوید ببین که تیر من به کجا فرود می آید و وقتی توجّه ها به او جلب می شود و تیر را رها می کند، آن تیر بر سینه ی پدر این فرد که از یاران امام «علیه السّلام» است می نشیند؛ یا پسر هانی بن عروة که در سپاه عمر بن سعد لعین می ایستد و با امام«علیه السّلام» می جنگد.

جمع بندی :
لذا برای بهره مندی از فرصت اربعین، توجّه ویژه به منظر «تحوّل فردی و اجتماعی» و «امّت سازی» ضروری می باشد.

برای اطلاع بیشتر از آن چه در اربعین در گذر است می توانید در مسیرهای زیر ما را دنبال کنید

اینستاگرام اصحاب

اصحاب در بله

اصحاب در تلگرام

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فارسی