عاشورا در انگورستانِ ملک، اصفهان سال 1401، قسمت یکم، معرفی

اربعین از منظر تمدنی
گزارش سلسله نشست های اربعین شناسی، نشست اول، اربعین از منظر تمدنی
۱۴۰۱/۰۶/۱۱
عاشورا در انگورستانِ ملک، اصفهان سال 1401، قسمت دوم، مودّت با حسین
۱۴۰۱/۰۶/۱۱

حاجی محرم امسال رو توی اصفهان گذروند. ازون جایی که منم اصفهان بودم می خوام داستانشو به همراه حرفایی که ایشون در شب های محرم توی مجموعه انگورستان ملک اصفهان زدن براتون روایت کنم.

اول اینکه انگورستان ملک، خونه ی شخصی یکی از بزرگان و تجار شهر اصفهان بوده که ایشون یک سال قبل از وفاتشون به همراه الباقی دارایی هاشون که شامل تعداد کثیری حجره و زمین و خونه باغ و عمارت در شهر اصفهان و در شهر کربلا وقف می کنن.

البته این عمارت یا همون انگورستان ملک، به خاطر ارادت شخص ملک التجار به حضرت امام حسین ع، همیشه محرم ها محل عزاداری های مردم برای امام حسین بوده طوری که به این خونه، خانه ی امام حسین هم می گفتن و می گن. توی تصویر، کنار حاجی که در حال سخنرانی هستن، عکس مرحوم ملک التجار هم هست.

متولی این عمارت، که از خونه های تاریخی و ثبت ملی شده ی اصفهان هم هست و ساخت و طراحی و معماری زیبایی هم داره یه پیرمرد بسیار مهربون و خوش اخلاق و تحصیل کرده و خوش صحبت از نوادگان دختری ملک التجاره. البته از سمت پدری ایشون به خانواده ی معروفِ کاشف الغطا می رسه که نسل اندر نسل از مراجعِ شیعه در عراق و در شهر نجف بودن. لذا ایشون متولی وقفیات این هر دو خونواده هستن.

شب اول که من رسیدم به عمارت، چشم چشم می کردم که ببینم حاج آقا اصفهانیان کجا هستن و در ورودی صحن ایستاده بودم که ایشون تشریف آوردن. که البته با اومدنشون صفا هم اومد و من که خیلی دل شاد شدم. بعد از اذان به نماز ایستادیم و بعد از نماز حاجی خطابه خودشون رو این طوری شروع کردن.

آهای شمایی که می گی عاشق امام حسینی و این شب ها برای ایشون عزاداری می کنی اول اینکه می دونی کدام آیات قرآن به وجود مبارک ایشون اشاره داره و دوم اینکه آماده ای قدم در راه ایشون بگذاری؟

درست حدس زدین حاجی توی حرفاش در این چند شب اشاره به آیاتی از قرآن داره که مستقیماً به وجود مبارک امام حسین ع اشاره داره. آیاتی که زندگی رسولان و انبیاء رو در یک سیر داستان گونه به وجود حضرت گره می زنه. آیات 1 تا 54 سوره مریم.

بسم الله الرحمن الرحیم

ک ه ی ع ص ……….

ادامه در قسمت دوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فارسی