نمایشگاه آثار هنری شه عشق آفرین، افتتاح شد

امام حسین ع از نگاه قرآن، عاشورا در انگورستان ملک
۱۴۰۱/۰۶/۱۷
گزارش کنگره بین المللی اربعین، روز اول
۱۴۰۱/۰۶/۱۷

به گزارش خبرگزاری ستاد معرفتی و علمی اربعین، به‌دنبال افتتاح نمایشگاه آثار نقاشی گروهی از دانشجویان رشته نقاشی موسسه آموزش عالی فردوس توسط مدیریت محترم موسسه جناب دکتر جلیلی و تعدادی از اساتید مجموعه، همچنین مدیر عامل موسسه مطالعات راهبردی اصحاب الحسین حجه الاسلام اصفهانیان، مدیر کل محترم ارشاد اسلامی استان خراسان آقای حسین‌زاده به همراه آقایان برزو، روشن‌دل، دکتر نصر آبادی، طباطبایی و… از کارشناسان ارشد آن اداره کل، از آثار برگزیده دانشجویان با مضمون اربعین و امام حسین ع و با عنوان (شه عشق‌آفرین) درنگارخانه مؤسسه فردوس رونمایی گردید.
لازم به ذکر است، از بین سیصد اثر رسیده، ۱۷۰ اثر پذیرفته‌ شد، ۸۰ اثر به نمایشگاه راه یافت و از بین آن‌ها، ۸ اثر به شکل کارت پستال چاپ و در اختیار میهمانان قرار گرفت.

به‌دنبال این بازدید نشستی نیز با حضور مسئولین مربوطه و اساتید موسسه در سالن کنفرانس برگزار گردید. در این نشست، پیرامون توسعه راه‌های همکاری بین مؤسسه آموزش عالی فردوس و اداره ارشاد اسلامی با موضوعات مختلف مطرح گردید.
از جمله مهم‌ترین موضوعات، بحث راه‌اندازی بازارچه آنلاین هنر بود که قرار است بزودی با همکاری مؤسسه و حمایت و نظارت اداره‌کل ارشاد اسلامی فعالیت خود را آغاز نماید.
در ابتدای این جلسه، دکتر جلیلی ضمن خیرمقدم به مدیرکل محترم و هیئت همراه و میهمانان جلسه نکاتی را مطرح کردند. دکتر جلیلی ضمن ابراز خوشوقتی از حضور ارزشمند مدیرکل جوان و با انگیزه، به ایشان و هیات همراه خیرمقدم گفت و افزود: امروز ما با افتتاح نمایشگاه شه عشق‌آفرین که توسط دانشجویان گروه نقاشی با مضمون اربعین و امام حسین آغاز شده و در طی سال تحصیلی گذشته با مدیریت استاد طاهری که از استادان گروه نقاشی هستند کار را آغاز کرده اند کارمان را آغاز کردیم. و از بین سیصد کار دانشجویی، ۱۷۰ اثر پذیرفته شد و از بین آن‌ها هشت اثر برتر به‌صورت پوستر چاپ و در بین میهمانان توزیع گردید.
سپس آقای دکتر جلیلی موضوع دوم این نشست یعنی ویژگی‌ها و ساختار بازارچه آنلاین هنر را بیان نمود و اهمیت آن را درحوزه اقتصاد هنر برای استادان، دانشجویان و هنرمندان مورد تاکید قرار داد.
در ادامه این جلسه، دکتر سرگلزهی معاون فرهنگی و دانشجویی به ایراد سخن پرداخت و ضمن خیرمقدم به مدیرکل و هیئت همراه نکاتی را بیان نمود. ایشان اضافه کرد جناب مدیرکل، شما نسبت به تعریف برخی از محتواها و نظارت بر اطلاع‌رسانی‌های شهری حرکتی را آغاز کرده اید، مسئولیت سازمانی ارشاد نیز به این سمت است. ما نیز در محیط دانشگاهی باید به سویی حرکت کنیم که بتوانیم مفاهیم ارزشی همچون مفاهیم حسینی و اربعینی را بسط و توسعه بدهیم. در مؤسسه آموزش عالی فردوس نیز چند سالی است که در این خصوص اقدامات ارزشمندی صورت‌گرفته تا اینکه با ستاد معرفتی و علمی اربعین مواجه شدیم. بدینوسیله اساتید ما با مفاهیم اهل‌بیتی و مفاهیم جدید درگیر شدند، مفاهیم اربعین را حس کردند، چند نوبت در ایام اربعین در راه‌پیمایی اربعین شرکت نمودند و به زیارت حضرت امام حسین علیه‌السلام و کربلا و نجف شتافتند، در کنگره های ستاد در آنجا شرکت نمودند و از محیط معنوی اربعین متاثر شدند. ما بدینصورت توانستیم فضای دیگری را در معرض دانشجویان قرار دهیم تا دانشجویان‌ پروژه‌های پایانی و درسی خود را در این راستا تنظیم کنند.
ایشان همچنین افزودند: در آینده یعنی در اوایل آبان‌ماه، هفته تصویرگری را برگزار خواهیم کرد و موضوع ورود برخی از مفاهیم معنوی و سبک زندگی در تبلیغات وآثار هنری هم در دستور کار استادان و هنرمندان مؤسسه قرار دارد و در قالب نشست علمی به کمک استاد خضری این موضوع پیگیری می‌شود.
در ادامه آقای حسین‌زاده مدیر کل محترم ضمن تقدیر و تشکر از کارهای هنری زیبای دانشجویان بیان کردند: این حرکت علمی و هنری بسیار عالی بود، لذت بردیم و بایستی تدابیری اندیشیده شود که افق‌های جدیدی در این خصوص گشوده بشود و با تذکراتی که آقای دکتر جلیلی در این خصوص دادند و تکمیل این فرآیند، می‌توانیم چشم‌انداز روشن‌تری داشته باشیم. در ادامه آقای دکتر سرگلزهی در خصوص بازارچه آنلاین نکاتی را توضیح دادند و ایشان‌ به‌اختصار دلیل ایجاد این بازارچه و ایجاد ظرفیت و فرصت آن را بررسی نمودند.
در ادامه استاد طاهری در خصوص شکل گیری نمایشگاه نقاشی و طرح موضوع حضرت امام حسین علیه السلام و اربعین در کلاس درس و تشویق دانشجویان به پرداختن به این موضوع، نکاتی بیان نمودند. استاد خضری نیز اهمیت فعالیت در این حوزه را مورد تاکید قرار دادند. خانم مهندس حسینی که از مسئولین فناوری یونی مارس شرکت دانش بنیان مؤسسه هستند نیز به اهمیت استفاده‌ از ظرفیت نگارخانه‌ها پرداختند.


در ادامه این جلسه دکتر مجتبوی معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی ضمن خیر مقدم به مدیرکل محترم و هیئت همراه چند نکته ای را یادآور شدند که در نشست قبلی که در اداره‌ کل ارشاد اسلامی صورت‌گرفته به موضوع درخواست مؤسسه برای راه اندازی گروه تئاتر دانشجویی و همچنین و درخواست دانشجویان و استادان گروه موسیقی یعنی کسب مجوز ارکستر دانشجویی اشاره نموده وگفتند: حالا که به لطف الهی و حمایت ریاست و مسئولان در مؤسسه آموزش عالی فردوس دو رشته نوازندگی سازهای ایرانی و نوازندگی سازهای خارجی با کسب مجوز از وزارت علوم و فناوری راه اندازی شده است شایسته‌ است در صورت امکان با کسب مجوز از اداره‌کل ارشاد اسلامی، ارکستر رسمی و قانونی دانشجویان مؤسسه آموزش عالی فردوس در خراسان و مطابق با نظام‌های استاندارد و تعریف‌شده خانه موسیقی و سایر مراجع مربوطه همچنین با رعایت استانداردهای لازم فعالیت خود را آغاز کند و بتواند در فعالیت‌های مختلف فرهنگی و هنری استان به‌ویژه در محیط‌های دانشگاهی، اداری و فرهنگی مشارکت داشته باشد. هم چنین ایشان ادامه دادند در صورت امکان پیشنهاد می‌شود که اداره‌ی کل ارشاد اسلامی با همراهی و حمایت مسئولان فردوس در جهت‌ برگزاری نمایشگاه‌ بین‌المللی آثار هنری به‌ویژه با مشارکت کشورهای همسایه، کشورهای عربی و کشورهای اسلامی در موضوع هنر، نقاشی، خوش‌نویسی، گرافیک، هنرهای چند رسانه ای، ادبیات نمایشی و… اقدام نماید که در این خصوص قطعا مؤسسه فردوس و سایر دستگاه‌ها همچون موزه بزرگ خراسان می‌توانند همکاری نمایند. ایشان موضوعاتی همچون بازارچه آنلاین هنر، انعقاد تفاهم‌نامه همکاری، کسب مجوز انتشارات از دیگر درخواست‌ها و مطالبات مؤسسه آموزش عالی فردوس مشهد می باشد.


همچنین مدیر کل فرهنگی استان، پیشنهاد دادند که در خصوص تهیه سبد فرهنگی خانواده شامل فیلم، کتاب و سایر آثار هنری اقداماتی جدی و اجرایی صورت پذیرد و طی ملاقاتی که با آیت‌الله علم‌الهدی امام‌جمعه محترم مشهد داشته‌اند ایشان نیز بر این خوراک فرهنگی و تامین آن تاکید داشته‌اند و در بعضی از حوزه‌ها اولویت‌ها تعیین‌شده و ایشان معتقد بودند که می‌توان به فیلم‌های مناسبی همچون پسر دلفینی اشاره کردکه آن را در سبد خانواده‌ها گذ‌اشته ایم‌ و بسته‌ها را با تسهیلاتی که از سوی مدیران و رؤسای ادارات و دانشگاه‌ها تمهید می‌شود در اختیار افراد قرار می دهیم‌ تا خانواده ها از این سبد فرهنگی بهره مند شوند. در ادامه دکتر جلیلی ضمن استقبال از ایده خوب بسته فرهنگی مدیرکل محترم افزودند این ایده بسیار ایده خوب و خلاقی است و بسیار هم به‌جا خواهد بود که افراد بازدیدی نیز از مراکز فرهنگی و هنری و به‌ویژه گالری‌ها نیز داشته باشند. در ادامه حجه الاسلام اصفهانیان دبیر اتحادیه جهانی اربعین به موضوع پیشنهاد مدیرکل محترم یعنی ارائه بسته فرهنگی اشاره کردند و افزودند ای‌کاش این یک فضای مقطعی نباشد و ادامه پیدا کند و بتواند در مقابل جریان‌هایی که با این‌گونه امور مخالف هستند ایستادگی کند و جایگاه خودش را در جامعه پیدا بکند. هرچند که هم‌اکنون به دلیل فعالیت مخالفین این حرکت‌های فرهنگی و معنوی در ابتدا و انتهای زنجیره محصولات فرهنگی، با مشکلاتی روبرو هستید. پیشرفت این کار نیاز به هم‌اندیشی و پشتیبانی و حمایت نهادهای فرهنگی دست‌اندرکار دارد و گرنه تعریف بسته های فرهنگی موقت بدون تغییر و تصحیح در ریل های دولتی و حاکمیتی ره به جایی نخواهد برد. لذا ضروری است در ابتدا و انتهای زنجیره محصولات فرهنگی، جراحی هوشمندانه صورت پذیرد‌. ایشان ادامه دادند که در گذشته ما مصداق‌هایی در این خصوص داشته‌ایم. ازجمله پیشنهاد برگزاری دوسالانه‌ی هنرهای مفهومی اربعینی که پیشنهاد بسیار خوبی بود ولی متأسفانه به دلیل عدم پشتیبانی کار به‌اندازه مطلوب جلو نرفت. مصداق دیگر، برگزاری جلسات اندیشه‌ورزی بین هنرمندان و استادان است که می‌تواند به‌عنوان یک جریان مولد بسیار تاثیرگذار در اشاعه فرهنگ اربعین باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فارسی